Kalça Artroskopisi

Artroskopi işlemi günümüzde birçok hastalığın tanı ve tedavisinde kullanılan modern bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde, çok küçük kesiler kullanılarak hastaların rahatsızlıkları saptanabilir. Saptanan bu rahatsızlıklar büyük bir başarı oranı ile tedavi edilebilirler. Artroskopik kalça ameliyatı olarak da bilinen kalça artroskopisi sayesinde kalçada meydana gelmiş olan rahatsızlıklar tedavi edilebilmektedir. Kapalı ameliyat tekniği ile gerçekleştirilen bu operasyon sonrasında, açık operasyon sonrasına göre çok daha hızlı ve istikrarlı bir iyileşme görülmektedir.

Kalça artroskopisi veya kapalı kalça ameliyatı hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Doç. Dr. Uğur Mermerkaya gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Kalça Artroskopisi Nedir?

Artroskopi işlemi, kıkırdak veya eklem dokularda meydana gelen rahatsızlıkların teşhis edilmesinde ve tedavisinde kullanılan kapalı bir ameliyat tekniğidir. Bu işlem sırasında artroskop isimli cihazın küçük kamerası, hastalığın bulunduğu bölgeye yapılan yine küçük bir kesi yardımıyla hastanın vücuduna sokulur. Bu kamera sayesinde kıkırdak ve eklem dokulardaki problemler teşhis edilir. Ameliyat sırasında ise bu kamera, işlemin gerçekleştiği bölgenin anlık görüntülenmesinde sağlanır. Böylelikle doktor, büyük kesiklere ihtiyaç duymadan hasarlı olan dokuyu görebilir ve ameliyatı gerçekleştirebilir. Kalça artroskopisi de tam olarak bahsettiğimiz şekillerde gerçekleşir. İşlemin kapsamı ise her tedavi yönteminde olduğu gibi kişiden kişiye değişebilmektedir.

Artroskopik Kalça Ameliyatı (Kapalı Kalça Ameliyatı)

Kapalı kalça ameliyatı, hastaların kalçalarında bulunan rahatsızlıkların, büyük kesilere gerek kalmadan gerçekleşmesine olanak sağlar. Bu sayede kişi çok daha hızlı iyileşebilir ve günlük yaşantısına dönebilir. Ayrıca ameliyat sırasında büyük kesiler kullanılmadığı için ameliyat yerinin, iyileşme sürecinde enfeksiyon kapma riski de oldukça düşüktür. Artroskopik kalça ameliyatı; kalça eklemlerinde ve kıkırdaklarında yer alan sorunları yalnızca o bölgeye operasyon uygulayarak yapılmasını sağlamaktadır. Yani bu işlemle nokta atışı bir tedavi mümkün hale gelir.

Kalça Artroskopisi İle Hangi Hastalıklar Tedavi Edilebilir?

Kalça artroskopisi ile; kalçada ağrı ve diğer rahatsızlıklara yol açan birçok hastalık teşhis edilebilir, teşhis edilen bu hastalığa yönelik isabetli bir tedavi uygulanabilir. Kalça artroskopisi ile teşhis ve tedavi edilebilen şikâyetlere;

  • Kalça kemiğinde meydana gelen fakat sebebi belirlenememiş ağrılar,
  • Kasığa da yansıyabilen ve sebebi bilinmeyen kalça ağrıları,
  • Kalça kemiğinde, eklemlerde veya kıkırdak dokuda yaşanan hasarlar,
  • Kalça eklemi içerisinde serbest halde bulunan ve aşınmalara sebep olabilen kıkırdak parçaları,
  • Sıkışmaya bağlı olarak kıkırdaklar gibi yumuşak dokularda meydana gelen hasarlar veya tıp dilindeki adıyla femorosetabuler sıkışma gibi örnekler verilebilir.

Kalçada meydana gelen ve kasıklara doğru da yayılabilen ağrılar birçok hastalık yüzünden ortaya çıkmış olabilirler. Bu hastalıkların teşhisi ve tedavisi için doktor muayenesi çok önemlidir. Deneyimli bir Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı, kalçanızda meydana gelmiş olabilecek sorunları tespit edebilir ve size en uygun tedavi planını hazırlayabilir.

Kalça Artroskopisi Nasıl Yapılır?

Kapalı kalça ameliyatı; artroskop ve traksiyon masası gibi birçok işlemi kolaylaştıran modern cihaz ve aparatlarla gerçekleştirilir. Bu işlem genel anestezi altında gerçekleştiği için hasta ağrı hissetmez. Kalça eklemine yakın bir bölgeye yapılan küçük kesiler yardımıyla artroskop kamerası vücuda sokulur. Daha sonra ise yine küçük kesiler yoluyla ameliyat gerçekleştirilir. Bu operasyonun amacı yalnızca teşhis olabileceği gibi teşhis ve tedavi de olabilmektedir. Doktorunuz, operasyon sırasında hangi işlemleri yapacağını önceden planlar. Sağlığınıza kavuşabilmeniz adına tüm faktörleri göz önünde bulundurarak size özel bir tedavi planı oluşturur. Bu tedavi planı ışığında, ameliyat sırasında yapılan işlemler gerçekleşir.

Kalça Artroskopisi Sonrası İyileşme Süreci

Artroskopik kalça ameliyatı sonrasında iyileşme süresi hastanın yaşına ve yapılan işlemin kapsamına göre değişebilmektedir. Genelde hastalar bir ay içerisinde büyük oranda iyileşirler. Bu süre boyunca kalçaya çok ağırlık vermemek, ameliyat bölgesinin bakımına ve kişisel hijyene dikkat etmek gereklidir. Kapalı kalça ameliyatından sonra doktorunuzun size vereceği tavsiyelere uymanız, iyileşme sürecinizin daha hızlı ve sorunsuz geçmesi için çok önemlidir.

Kalça Artroskopisi

Kalça artroskopisi veya artroskopik kalça ameliyatı sayesinde birçok hastalığın teşhisi ve tedavisi mümkün hale gelir. Kalçada meydana gelen rahatsızlıklar, bu yöntem sayesinde büyük bir doğrulukla tespit edilip ortadan kaldırılabilir. Kalça artroskopisinin hangi amaçla kullanılacağı doktorunuz tarafından size özel olarak kararlaştırılır.

Kalça artroskopisi ve diğer konular hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Uğur Mermerkaya’dan randevu alabilirsiniz.


Size nasıl yardımcı olabiliriz?