Kıkırdak Tedavisi

Kıkırdak, kemikten daha yumuşak ve esnek yarı taşıyıcı bir dokudur. Eklemle kemik arasında esnek bir köprü oluşturarak eklemin yük taşıyabilmesini ve hareketin gerçekleşmesini sağlayan, destekleyici bir dokudur. Kıkırdaklar kazalar ve sakatlanmalar gibi fiziksel travma sebepleri ile hasar görebilirler. Hasar gören kıkırdak doku eklemin kitlenmesine ve hareketin zorlaşmasına sebep olabilir. Bu duruma ağrı da eşlik edebilir. Kıkırdak tedavisi, farklı yaklaşımlar vesilesiyle hastanın şikâyetine özel bir tedavi planı hazırlamayı amaçlar.

Kıkırdak tedavisi ve kıkırdak zedelenmesi hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Doç. Dr. Uğur Mermerkaya gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Kıkırdak Yaralanması Neden Olur?

Kıkırdak yaralanmaları veya kıkırdak zedelenmeleri birçok sebepten ortaya çıkabilir. Genelde bu sebepler fiziksel travmalara bağlı olmaktadır. Spor faaliyetleri, ağır bir işler ve trafik kazaları gibi durumlarda kıkırdak yaralanmaları meydana gelebilir. Diz kıkırdağı zedelenmesi veya diz kıkırdağı yaralanması en sık rastlanan kıkırdak yaralanmalarındandır. Dizde kıkırdak zedelenmesine; menisküs yırtıkları ve ön çapraz bağ yırtıkları da eşlik edebilir. Aynı zamanda yaşlılığa bağlı olarak kıkırdakların zayıfladığı ve yıprandığı da bilinmektedir. Bu yüzden kıkırdak yaralanmaları yaşlılarda daha kolay bir şekilde gerçekleşebilir.

Kıkırdak Erimesi Nedir?

Kıkırdak erimesi, kıkırdağın veya kemik dokunun bir soruna bağlı olarak temas etmemeleri gereken yerlere sürtünmeleri sonucu gelişen kıkırdak hasarıdır. Kıkırdak tedavisi sayesinde halk arasında kıkırdak erimesi olarak bilinen rahatsızlıklar ortadan kaldırılabilir, yol açtıkları ağrılar önlenebilir.

Kıkırdak Aşınması Neden Olur?

Halk arasında eklem aşınması veya kıkırdak aşınması olarak bilinen durumlar; sportif faaliyetlere veya fiziksel travmalara bağlı oluşan hasarların kıkırdakla birlikte eklemi aşındırması sonucu meydana gelir. Kıkırdak aşınması tedavisi sayesinde eklemlerde, kemiklerde veya kıkırdaklarda oluşan problemler ortadan kaldırılabilir. Bu gibi rahatsızlıklar yol açtıkları ağrılar sebebiyle kişinin günlük yaşantısını olumsuz yönde etkileyebilirler. Kıkırdak tedavisi ile birlikte bu olumsuz durumların ortadan kaldırılması ve kişinin yeniden sağlığına kavuşması amaçlanır.

Kıkırdak Zedelenmesi Neden Olur?

Kıkırdak zedelenmesi, artan yaşla birlikte dokuların zayıflaması ve hassaslaşması sonucu kolayca meydana gelebilmektedir. Gençlerde ise fazla efor sarf edilen sportif aktiviteler sırasında veya ağır işler sonucu zamanla oluşabilirler. Yine daha önce de bahsettiğimiz gibi trafik kazaları veya iş kazaları gibi fiziksel travmalara yol açabilecek olaylar sonucu da meydana gelebilmektedir. Kıkırdak zedelenmesi tedavisi sayesinde zedelenmeye yol açan faktörler belirlenir. Bu faktörün ortadan kaldırılması ve hastanın şikâyetlerinin dindirilmesi için kişiye özel bir tedavi planı hazırlanır. Daha sonrasında ise bu tedavi planı özenle uygulamaya geçirilir.

Kıkırdak Yaralanması Belirtileri Nelerdir?

Kıkırdak yaralanmaları meydana geldikleri bölgeye göre farklı belirtiler verebilseler de en sık rastlanan kıkırdak yaralanması belirtisi ağrıdır. Bu ağrıya fiziksel aktivite ile artan şişlik eşlik edebilir. Ağrı da bu aktiviteler sırasında artış gösterebilir. Ağrı ve şişlik belirtilerine ek olarak kıkırdak yaralanmasının gerçekleştiği eklemde takılma ve kitlenme gibi hareketi zorlaştıran sıkıntılar da meydana gelebilir. Kıkırdak zedelenmesi yaşanan bazı durumlarda ‘’eklem faresi’’ denilen eklem parçası oluşabilir. Bu parça dışarıdan dokunulduğunda hissedilebilir.

Kıkırdak Yaralanmaları Nasıl Tedavi Edilir?

Kıkırdak yaralanmaları, hasarın boyutuna ve yaralanmanın nerede meydana geldiğine göre değişiklik gösterebilmektedir. 1 santimetre kareden küçük kıkırdak yaralanmalarına sahip kişiler, düzenli doktor kontrolü ile hayatlarına devam edebilirler. Doktor kontrolleri sayesinde kıkırdakta yer alan hasarın büyümediğinden emin olunur. Hasarın artış gösterdiği durumlar düzenli kontroller sayesinde erkenden tespit edilir ve tedavi çalışmaları hazırlanır.

Kıkırdak yaralanmasının bir santimetre kareden daha büyük olduğu durumlarda ise hastaya özel bir tedavi planı hazırlanır. Bu plan içerisinde yine hasarın boyutuna göre fizik tedavi gibi dokuyu rehabilite etmeye yönelik işlemler bulunabilir. Bu tedavi sırasında ağrı kesici gibi ilaçlarla hastanın hissettiği ağrılar dindirilebilir. Bazı durumlarda ise kıkırdak cerrahisi gerekli olabilir. Kıkırdak ameliyatı olarak bilinen bu operasyon sayesinde hastaların kıkırdak yaralanmaları cerrahi yollar ile tedavi edilebilir.

Kıkırdak Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Kıkırdak ameliyatları günümüzde genellikle mikrokırık ve mozaikplasti yöntemleri ile tedavi edilmektedir:

  • Mikrokırık Ameliyatı İle Kıkırdak Tedavisi:

Mikrokırık ameliyatı genellikle 2 santimetre kareden küçük yaralanmalar için tercih edilen bir yöntemdir. Bu cerrahi operasyon sırasında eklemde bulunan parçalar özenle temizlenir. Daha sonra ise eklemde açılan küçük boşluklara kök hücre denen hücreler yerleştirilir. Bu hücreler eklendikleri dokuya dönüşen ve oradaki hasarlı veya eksik dokunun yerini alan hücrelerdir. Kök hücreler zamanla bulundukları bölgedeki dokuları taklit ederek kıkırdak dokuya dönüşürler. Böylelikle kıkırdakta meydana gelen zedelenme ve yaralanma tedavi edilmiş olur.

  • Mozaikplasti Ameliyatı İle Kıkırdak Tedavisi:

Mozaikplasti ameliyatı sayesinde, hastanın kendi bedeninden dikkatle alınan kıkırdak dokular, hasarlı dokunun yerine yerleştirilirler. Kıkırdak nakli işlemi ile kişinin bedeninden kıkırdak dokular sıkıntısız bir şekilde alınır. Daha sonra ise hasarlı olan kıkırdak dokunun yanına eklenir.

Hastanın bedeninden kıkırdak doku alınması hakkında detaylı bilgi için sitemizde bulunan Kıkırdak Nakli isimli yazıyı okuyabilirsiniz.

Kıkırdak Tedavisi

Kıkırdak tedavisi, kıkırdak dokuda yaşanan hasarın boyutuna ve hasarın nerede meydana geldiğine göre değişiklik gösterir. Tüm tedavi süreci hastaların şikâyetlerine göre özel olarak planlanmaktadır. Doktorun dikkatle ve özenle planladığı bu tedavi süreci, kıkırdak zedelenmesi gibi hastalıkların en iyi şekilde tedavi edilebilmelerine olanak sağlar.

Kıkırdak tedavisi kişiden kişiye değişebilmektedir. Kıkırdak ameliyatı ve diğer konular hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Uğur Mermerkaya’dan randevu alabilirsiniz.


Size nasıl yardımcı olabiliriz?